• 2
  • 3
  • 1
  • 4

Przeglądy (legalizacja) Gaśnic

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719) przegląd (legalizacja) gaśnic powinien być wykonywany co najmniej raz w roku.

Przegląd gaśnicy obejmuje:
1. Sprawdzenie ogólnego stanu gaśnicy
2. Czytelność etykiety
3. Stan węży i prądownic
4. Badanie ciśnienia czynnika napędowego gaśnicy lub wagę ładunku Co2

Wszelkie uszkodzone elementy wymieniane są na zgodne z zaleceniami producenta.
Wymiana środka gaśniczego zgodnie z wymogami producenta ( gaśnice proszkowe ) co 5 lat

Ważna informacja !
W przypadku pożaru brak aktualnego przeglądu gaśnicy może skutkować odmową wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Oznaczenia literowe środków gaśniczych stosowane w Europie:



A - do gaszenia pożarów ciał stałych, które paląc się nie tylko powodują płomień ale także ulegają rozżarzeniu np. drewna, papieru, gumy,
B - do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które paląc się ulegają stopieniu np. benzyny, polietylenu, smoły,
C - do gaszenia pożarów gazów palnych np. metanu, acetylenu, propanu,
D - do gaszenia pożarów metali palnych np. magnezu, sodu, uranu,
F - do gaszenia pożarów łatwopalnych środków gotujących (oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce).

Ze względu na rodzaj środka gaśniczego dzieli się gaśnice na:

wodne - schładzające płonące materiały przy pomocy wody.

proszkowe - gaszące pożary ABC z czynnikiem gaśniczym w postaci proszków fosforanowych oraz gaszące pożary BC z czynnikiem gaśniczym na bazie proszków węglanowych; gaśnice proszkowe pomimo dużej skuteczności działania powodują duże straty w mieniu (zabrudzenia będące wynikiem reakcji chemicznych niejednokrotnie eliminują z dalszego użytku ugaszone mienie - w szczególności sprzęt elektroniczny) obecnie wszystkie znajdujące się na rynku proszki pozwalają na gaszenie pożarów urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem do 1000V pod warunkiem zachowania odległości 1m od gaszonego sprzętu.

czyste środki gaśnicze - w zależności od użytego środka gaśniczego umożliwiają gaszenie pożarów typu AB, BC lub BCF. W przeciwieństwie do gaśnic pianowych i proszkowych nie pozostawiają śladów na gaszonej powierzchni, oraz nie powodują uszkodzeń chemicznych. Kolejną ich zaletą jest to iż w przeciwieństwie do gaśnic śniegowych nie powodują szoku termicznego gaszonych urządzeń i nie wypierają tlenu z pomieszczeń. Popularnym środkiem gaśniczym tego typu był halon, który obecnie został wycofany z użytkowania ze względu na jego szkodliwy wpływ na warstwę ozonową.

śniegowe - gaszą pożary typu BC oraz urządzenia pod napięciem. Nie powodują one uszkodzeń chemicznych ani nie zanieczyszczają gaszonego mienia. Mogą jednak powodować uszkodzenia wywołując szok termiczny gaszonych urządzeń. Kolejną ich wadą jest to iż w gaszonym pomieszczeniu podwyższają stężenie dwutlenku węgla, który w stężeniu powyżej 5% jest szkodliwy dla człowieka.

pianowe - AB